Page 25 - Faaliyet Raporu 2022
P. 25

  Prof. Dr. Fatma Duygu ÖZEL DEMİRALP, YK Üyesi
Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı
Yönetim Kurulu Üyesi (Aralık 2022 – )
Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden 1999 yılında mezun olmuştur. Aynı üniversitenin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anablim Dalı, Pediatrik Moleküler Genetik Bilim Dalı’ndan 2002 yılında yüksek lisans derecesine sahip olmuştur. Yüksek lisans eğitimi boyunca TÜBİTAK Bilim Adamı Yetiştirme Grubu Burslu araştırmacı olarak görev almıştır. 2004-2006 yılları arasında Translasyonel Bozukluklar Araştırma Laboratuvarı’nda misafir araştırma görevlisi olarak Harvard Üniversitesi’nde bulunmuş olup 2006 yılında Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü Temel Biyoteknoloji anabilim Dalı’nda doktorasını tamamlamıştır. 2008 yılında Ankara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlayan Özel Demiralp, 2021 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nde göreve başlamıştır.
Türkiye Gazeteciler Derneği- Sedat Simavi Sağlık Bilimleri Ödülü, Bayer- En iyi araştırma bilim ödülü, Türk Alman Jinekoloji Eğitim Araştırma ve Hizmet Vakfı, Bilim Kahramanları Derneği, Yılın En İyi Genç Bilim İnsanı Ödülü, Türk Hematoloji Derneği; En İyi Araştırma ödülü gibi prestijli
ödüllere sahiptir.
Hakemli dergilerde yayımlanmış 93 makalesi ve bilimsel toplantılarda sunulmuş 106 bildirisi bulunmaktadır. Pek çok ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde hakemlik görevini üstlenmektedir. Yayınlarına Scopus veritabanına göre 1.452 atıf almıştır (h-index:13). Uluslararası çalışmalarından ortak buluşçu olduğu patentleri de bulunmaktadır.
2007 yılından itibaren sırasıyla Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü Merkez laboratuarı, Proteomiks Birimi Sorumlusu, Ankara Üniversitesi, Biyoteknoloji Enstitüsü Genel Kurul Üyeliği, Ankara Üniversitesi Kanser Araştırma Enstitüsü, Enstitü Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüten Özel Demiralp, 2021 yılından itibaren Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı’dır.
18 Genel Bilgiler


   23   24   25   26   27