Page 21 - İBG 2021 Faaliyet Raporu
P. 21

 Yönetim Kurulu
İBG ana karar organı olan ve Yönetim Kurulu başkanı ile 2020 yılında İBG’de görev yapan üyelerinin kısa özgeçmişleri aşağıda yer almaktadır:
  Prof. Dr. Ahmet YOZGATLIGİL, YK Başkanı TÜBİTAK Başkan Yardımcısı
Yönetim Kurulu Başkanı (Kasım 2020 - halen)
Prof. Yozgatlıgil, 1996 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimini de aynı bölümde tamamlayan Yozgatlıgil, doktorasını enerji alanında Amerika Birleşik Devletleri Drexel Üniversitesinde 2005 yılında tamamladı. 2 yıl süreyle University of Maryland’de ve NIST (National Institute of Standards and Technology)’de doktora sonrası araştırmalarını gerçekleştirdikten sonra 2007 yılında Türkiye’ye dönerek ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyeliği görevine başladı. 2014 yılında doçent, 2019 yılında Profesör unvanını aldı. Amerika Birleşik Devletlerinde NASA Glenn Research Center, NIST ve Argonne National Laboratory, Japonya’da JAMIC (Japan Microgravity Center)
ve Fransa’da CNRS’de misafir araştırmacı olarak çalışmalar geçekleştirdi. Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil, ODTÜ’de araştırma, inovasyon ve uluslararasılaşmadan sorumlu Rektör Yardımcılığı, ODTÜ Teknokent Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, ODTÜ TTO Direktörlüğü ve ODTÜ Teknokent Girişim destek ve Yatırım A.Ş (Growth Circuit) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü. 2020 Nisan ayından itibaren TÜBİTAK Başkan Yardımcılığı, Kasım 2020’den itibaren de İBG Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmektedir.
Genel Bilgiler 13
   19   20   21   22   23